22 octombrie 2025
OAMGMAMR Filiala Argeș
Stiri

Programul de revalorizare a competenţelor, aprobat

Asistenţii medicali, egali ca formare cu cei din Uniunea Europeană

Programul de revalorizare a competenţelor, aprobat

Asistenţii medicali generalişti care au absolvit studiile postliceale sau superioare în domeniul sanitar anterior aderării României la Uniunea Europeană (1 ianuarie 2007) vor putea participa , începând din această toamnă, la cursuri de completare şi perfecţionare a formării iniţiale. Curricula stabilită face parte din Programul special de revalorizare a formării iniţiale de asistent medical generalist, aprobat de Ministerul Educaţiei Naţionale şi Ministerul Sănătăţii prin Ordinul nr. 4.317/943/2014 şi publicat în Monitorul Oficial la data de 26 august 2014. Serii întregi de întâlniri cu experţi ai Comisiei Europene, desfăşurate în perioada decembrie 2013 – iunie 2014, la care a participat şi Ordinul Asistenţilor Medicali din România, au precedat concretizarea acestui program.

La baza programului de revalorizare stă Directiva 2013/55/UE a Parlamentului European de modificare a Directivei 2005/36/CE privind recunoaşterea calificărilor profesionale, dar şi O.U.G. nr. 144/2008 privind exercitarea profesiei de asistent medical generalist, moaşă şi asistent medical din România. Programul va fi implementat de şcolile postliceale publice de profil, respectiv de instituţiile acreditate de învăţământ superior şi va beneficia de suportul instituţional al Ministerului Educaţiei Naţionale, Ministerului Sănătăţii, respectiv al Ordinului Asistenţilor Medicali din România. Aceste structuri vor avea un rol semnificativ în dezvoltarea programului, putând accesa fonduri europene pe o durată de cinci ani de la implementare.

Peste 1500 de ore de pregătire

Cerinţele privind revalorizarea competenţelor profesionale prevăd un total de 498 de ore de formare pentru asistenţii medicali generalişti, iar în ceea ce priveşte absolvenţii învăţământului superior un total de 1300 ore de pregătire teoretică şi clinică. Potrivit art.3 din Ordinul mai sus menţionat, asistenţii care vor absolvi acest program de echivalare a studiilor vor dobândi, în funcţie de cursurile la care vor lua parte, certificatul de revalorizare a competenţelor profesionale, respectiv diploma de licenţă de asistent medical generalist, conform legislaţiei în vigoare. În ambele cazuri, Ministerul Educaţiei Naţionale, prin Centrul Naţional de Echivalare şi Recunoaştere a Diplomelor, va notifica Comisiei Europene şi statelor membre ale Uniunii Europene actele de studii acordate, recunoaşterea profesională la nivel european fiind implicită.

„Recunoaşterea se va face automat”

„Pentru asistenţii medicali generalişti şi pentru noi, ca organizaţie profesională, Ordinul nr. 4.317/943/2014 aduce o recunoaştere binemeritată atât pe plan intern, cât şi în relaţia cu statele membre UE. Posibilitatea echivalării competenţelor profesionale la nivel european este rezultatul demersurilor permanente ale Ordinului Asistenţilor Medicali şi ale partenerilor săi, la nivel central”, a precizat preşedintele OAMGMAMR Filiala Argeş, Estera Ambruş. „Marele câştig al programului este facilitarea recunoaşterii automate a calificării de asistent medical generalist în statele membre ale Uniunii Europene. Dacă asistenţii medicali care au absolvit înainte de 1 ianuarie 2007 şi care au dorit să profeseze în spaţiul european, aveau de îndeplinit unele măsuri compensatorii, acum datorită programului de revalorizare aceştia vor putea beneficia de recunoaştere automată”, a completat liderul OAMGMAMR Argeş, exprimându-şi încrederea în realizarea performanţelor profesionale ale colegilor săi. Estera Ambruş a dorit să sublinieze şi că „asistenţii medicali sunt implicaţi activ în procesul îngrijirilor de sănătate şi al creşterii calităţii actului medical”. Pentru o vizualizare integrală a programului de revalorizare a competenţelor profesionale, persoanele interesate pot accesa site-ul filialei, www.oammr-arges.ro, secţiunea Legislaţie, sau ne pot contacta la sediul organizaţiei, din str. Garoafelor nr.6, etaj 1.

Competenţele ce vor fi obţinute:

a) Competenţa de a stabili independent, pe baza propriilor cunoştinţe teoretice şi clinice, îngrijirea necesară din partea asistentei medicale şi de a planifica, organiza şi implementa aceste îngrijiri; b) Competenţa de a lucra eficient împreună cu alţi factori din sectorul sănătăţii; c) Competenţa de a orienta indivizii, familiile şi grupurile către stiluri sănătoase de viaţă şi autoîngrijire, pe baza cunoştinţelor teoretice şi clinice dobândite; d) Competenţa de a iniţia independent măsuri imediate pentru menţinerea în viaţă şi de a lua măsuri în situaţii de crize şi dezastre; e) Competenţa de a acorda independent sfaturi, instruire şi susţinere persoanelor care au nevoie de îngrijiri şi a celor de însoţire-suport şi îngrijire pentru acestea; f) Competenţa de a asigura independent calitatea şi de a evalua îngrijirea de către asistente medicale; g) Competenţa de a comunica profesional complet şi de a coopera cu membrii altor profesii din sectorul de sănătate; h) Competenţa de a analiza calitatea îngrijirii şi de a îmbunătăţi activitatea proprie profesională ca asistentă medicală generală.

Sursa: www.curier.ro, 3 septembrie 2014;